Příběh náramku Hati

Hati je název knihy autorky Blanky Straňovské

alt=silikonové náramky

Hati je název knihy autorky Blanky Straňovské alias Blanche a zároveň jméno jejího hlavního aktéra – vlka ze skandinávské mytologie, jež za dlouhých nocí vypráví dávné severské příběhy předků dívce Tanaki. 

 

Ta se z nich dozvídá nejen o životě severních národů a jejich soužití se zvířaty, o šamanech, bozích, polobozích, obrech i trpaslících, ale i o tom, jak důležité je přátelství i pro ty největší samotáře. A jak významná je pokora a respekt k matičce přírodě i k tomu, co bylo na této Zemi dávno před námi.

 

O čem kniha je?

Je to kniha prastarých vlčích příběhů, které si v oblastech polárního kruhu kdysi skutečně vyprávěli Inuité, Indiáni a Vikingové. Hati je jméno vlka ze skandinávské legendy, který má při konci světa sežrat měsíc.

 

Očima autorky: Proč jsem knihu napsala?

Příběh náramku Hati

 

Hati je název knihy autorky Blanky Straňovské alias Blanche a zároveň jméno jejího hlavního aktéra – vlka ze skandinávské mytologie, jež za dlouhých nocí vypráví dávné severské příběhy předků dívce Tanaki. 

 

„Jednou jsem se zadívala do vlčích očí a uviděla v nich celý svět. Ta moudrost, vznešenost a zvláštní jas mi učaroval. Začala jsem o nich hledat příběhy a k mému překvapení jsem zjistila, že krom Červené Karkulky a pár střípků ze skandinávské mytologie v Evropě téměř žádné nejsou. Od středověku jen nenávist a strach. Strach, který živila značnou měrou i církev tím, že označila vlky jako výplod ďábla, zapálila je na hranici spolu s čarodějnicemi a my dnes potkáváme v lesích pomníčky typu: „Zde byl roku toho a toho, tím a tím zastřelen poslední vlk.“ Nechci nacházet takové pomníčky. Staré národy na Aljašce, v Kanadě, v Grónsku i na Sibiři se od vlků učili umění lovu, soužití se smečkou i přežití v krajinách, kde nerostou stromy a půda je věčně zmrzlá. Ano, vlk je predátor. Je potřeba k němu chovat respekt. Ale řekněme si na rovinu, nejsme my lidé horší?”

 

Náramky Hatí
Naše silikonové Hatí náramky

 

Proč vznikly náramky Hati? 

Aby tato krásná kniha mohla spatřit světlo světa, snaží se ji Blanche vydat pomocí crowdfundingové kampaně: http://bit.ly/KupHatiho.

 

Právě v rámci ní chce jako poděkování všem budoucím čtenářům a přispěvatelům poděkovat mimo jiné i tematickým náramkem Hati z dílny silikonovenaramky.com.

 

Náramku dominují 2 barvy. Severská modrá připomínající led a chladné skandinávské noci a černá barva symbolizující stopy vlčí. Nápis Hati a stopy jsou vytvořeny formou černobílého potisku.

 

Pokud vás příběh Hati zaujal, můžete kampaň podpořit na následujícím odkaze: http://bit.ly/KupHatiho nebo autorku Blanche sledovat na FB: https://www.facebook.com/eskimolegends/. Aneb jak říká předprodejní leták ke knize: „Bratrstvo náramků, bratrstvo vlčí, ukaž svým kámošům, co tady frčí.“